Ročník 2019

Na této stránce jsou postupně zveřejňovány informace od pořadatelů Dnů geografie 2019.

Cestovatelská přednáška, zeměpisné soutěže a bazar použitých sešitových atlasů. To byly Dny geografie 2019 na Základní škole Úpice-Lány.

„Krátká cesta za velkou louži“. Tak nazval svou cestovatelskou přednášku Mgr. Jakub Huček. Zážitky z červnové cesty do New Yorku sdílel nejprve s žáky sedmých a osmých tříd, v podvečer i s veřejností. Skvělá prezentace, vtipné komentáře, postřehy a pohledy, které se často lišily od představ obecenstva… - to byly dominující přívlastky perfektně připravené přednášky.

Žáci školy měli během „Dnů“ hned tři příležitosti porovnat zeměpisné znalosti. Sedmého ročníku soutěže dvojic ve skládání puzzle mapy České republiky na čas se zúčastnilo 32 dětí. Zvítězil tandem kluků z deváté třídy Tomáš Kameník, Jakub Zezula.  Rekord (2:19,2) z roku 2016 ale odolal. Do soutěže jednotlivců v poznávání státních vlajek zemí Ameriky se zapojilo 14 odvážlivců. Trio z nich nečekaně dosáhlo absolutního maxima 44 bodů. O prvenství se podělili Šimon Souček (6. B), Jan Horák a Marek Langer (oba z 8. A).

Součástí Dnů geografie jsou už pravidelně také školní kola Zeměpisné olympiády. Mezi šesťáky dominoval již jmenovaný Šimon Souček, mezi sedmáky si nejlépe vedla Natálie Kociánová, soutěž žáků 8. až 9. tříd opanoval Jan Horák z 8. A. Kompletní výsledky a fotoreportáž ze všech zápolení i z povídání o New Yorku lze vyhledat na www.zsul.cz. 

foto: Petr Kalousek

 

Dny geografie 2019 na Albertově

Na Geografické sekci Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy proběhly ve dnech 11. až 15. listopadu 2019 tradiční Dny geografie. Pro návštěvníky byla připravena řada zajímavých akcí, mezi které patřily odborné či popularizační přednášky, workshopy, výstavy, hry nebo soutěže. Nejnavštěvovanějšími přednáškami byly ty, které se zabývají aktuálními tématy, jako např. přednáška na téma globálního oteplování či migrace.

Příchozí nemuseli pouze sedět na přednáškách, ale měli možnost se zapojit i do řady aktivit. Velký zájem byl o tradiční geografický geocashing, který účastníky provedl okolím Albertova. Pro zájemce o geoinformatiku byly připraveny workshopy Využití GIS pro územní a regionální rozvoj, Georeferencování starých map či přednáška o 3D modelování v oblasti GIS. V prostorách budovy si návštěvníci mohli prohlédnout hned tři výstavy (Svět geografie, Svět očima geografů a Výstava 3D modelů: prezentace tvorby katedry aplikované geoinformatiky a kartografie) a pro ty, kteří se chtěli pobavit a poučit zároveň, byly připraveny zajímavé hry (Politická geografie hrou, Kde leží zajímavé turistické novinky posledních let?).

Ve čtvrtek se návštěvníci mohli v rámci Dne zdraví dozvědět, jak jsou na tom se svým zdravotním stavem a zároveň si vyslechnout přednášky na příbuzná témata. Během celého týdne se pak mohli samozřejmě informovat o možnostech studia geografie u informačního stánku.

Albertovské Dny geografie tradičně vzbudily zájem médií, ve vysílání České televize se objevil prezident České geografické společnosti doc. RNDr. Pavel Chromý, Ph.D. (odkaz na reportáž zde).

Děkujeme všem, kteří se na přípravě a průběhu celého týdne podíleli a zároveň zveme všechny, které baví geografie a chtějí lépe rozumět světu kolem nás, na příští ročník, který proběhne v listopadu 2020.

 

Mapová sbírka

Přednáška Globální oteplování a ledovcové štíty Antarktidy a Grónska

 

GEOLAB

 

Den zdraví

 

Geografové v praxi